Aktualności

Sosnowiecki oddział ArcelorMittal Poland rozpoczyna strategiczną modernizację

25/09/2018

Dawna huta im. Cedlera w Sosnowcu, a obecnie jeden z oddziałów ArcelorMittal Poland słynie z produkcji walcówki, czyli półproduktu, z którego powstają m.in. śruby, siatki ogrodzeniowe, stalowe liny, a nawet wózki sklepowe czy metalowe półki do lodówek. Aby poprawić jakość oferowanych produktów oraz wydajność zakładu, na początku października sosnowiecki oddział rozpocznie pierwszy etap gruntownej modernizacji, której łączny koszt wyniesie ok. 120 mln złotych.

Inwestycja dotyczy walcowni, w której wytwarzany jest sztandarowy produkt huty - walcówka. Planowane prace umożliwią poprawę jakości oferowanej walcówki, a to z kolei przełoży się na podniesienie klasy wykonywanych z niej wyrobów takich jak np. sprężyny w materacach, stalowe liny, wkręty, metalowe ogrodzenia czy stelaże foteli w wózkach dziecięcych. Efektem modernizacji będzie także zwiększenie niezawodności oraz mocy produkcyjnej zakładu z 700 tys. do 800 tys. ton w skali roku. - Inwestujemy w nasz oddział w Sosnowcu, ponieważ wiemy, jak ważne jest podnoszenie jakości naszych produktów. Modernizacja będzie miała realne przełożenie na doskonalenie powstających z walcówki wyrobów, z których wszyscy korzystamy na co dzień – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Po zakończeniu prac przygotowawczych, takich jak pomiary geodezyjne czy zalanie niezbędnych fundamentów, 1 października linia zostanie zatrzymana na pięć tygodni. W tym czasie będą trwały prace główne, polegające na wymianie i przebudowie dotychczas eksploatowanych urządzeń oraz wdrożeniu nowego systemu sterowania. – Prace będą bardzo wymagające ze względu na szeroki zakres wymian i instalacji nowych urządzeń, co w połączeniu z wdrożeniem nowego systemu sterowania linią produkcyjną jest niezwykle pracochłonnym zadaniem – wyjaśnia Rafał Płazak, kierownik wsparcia w sosnowieckiej hucie, odpowiedzialny za modernizację walcowni walcówki. Jesienią 2019 roku rozpocznie się drugi etap remontu, w trakcie którego zmodernizowany zostanie cały ciąg pośredni, czyli klatki walcownicze wraz z napędami i okablowaniem.

Historia legendarnej walcowni sięga początków XX wieku. Linię uruchomiono na przełomie 1905 i 1906 roku i nazwano walcownia „Hrabia Renard”, na cześć pruskiego przemysłowca i dyplomaty, który posiadał majątek ziemski na terenie dzisiejszego Sosnowca. Zakład szybko stał się jednym z kluczowych ośrodków przemysłowych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. W 1949 roku oficjalnie zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na „Huta im. Edmunda Cedlera”, na cześć lokalnego działacza społecznego zamordowanego w KL Auschwitz. W latach 70., po wielu modernizacjach, sosnowiecka huta stała się największym producentem stali jakościowej w Europie.

Ostatnia duża inwestycja w zakładzie, która była warta blisko 140 mln zł, została przeprowadzona w 2006 roku, po przejęciu huty przez ArcelorMittal Poland. Dziesięć lat później, kosztem 11 mln zł, zmodernizowano systemy odpylania i odsiarczania spalin w elektrociepłowni, która dostarcza energię cieplną nie tylko na potrzeby zakładu, ale także do 20 odbiorców zewnętrznych, m. in. szkół, przedszkoli czy wspólnot mieszkaniowych.

Walcownię „Hrabia Renard” uruchomiono na przełomie 1905 i 1906 roku. Można więc powiedzieć, że zakład jest prawie rówieśnikiem naszego miasta. Sosnowiecki oddział ArcelorMittal Poland od lat słynie z produkcji wysokiej jakości walcówki. Jednak na tym wyspecjalizowanym rynku konkurencja nie śpi, dlatego cieszą mnie wszystkie inwestycje, podnoszące jakość oferowanych produktów. Modernizacja pozwoli pracownikom spokojnie myśleć o przyszłości – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

ArcelorMittal Poland w Sosnowcu w liczbach:

- Po modernizacji moc produkcyjna zakładu wzrośnie z 700 tys. ton do 800 tys. ton w skali roku.

- W zamkniętym układzie chłodzenia w zakładzie stale krąży 125 tys. metrów sześciennych wody. Pozwoliłoby to na wypełnienie 50 basenów o wymiarach 50x25 metrów i głębokości 2 metrów.

- Instalacja odpylania i odsiarczania spalin w elektrociepłowni, wybudowana na terenie huty w 2016 roku, pozwoliła zmniejszyć emisję pyłu do atmosfery o ponad 50 ton rocznie.

- Komin elektrociepłowni ma 100 metrów wysokości, czyli jest o kilkanaście metrów wyższy od popularnej sosnowieckiej „Żylety”.

- Po modernizacji prędkość walcowania będzie dochodzić do 100 m/s, czyli ponad 360 km/h. To prędkość, jakiej zazwyczaj nie osiągają nawet bolidy Formuły 1.

- Z jednego kęsa (półproduktu z dąbrowskiego oddziału) o długości 12 metrów, można wyprodukować prawie 14 km walcówki. To w przybliżeniu odległość pomiędzy hutami ArcelorMittal Poland w Sosnowcu (dawna huta im. Cedlera) i Dąbrowie Górniczej (kiedyś Huta Katowice).

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem