Aktualności

Społeczności lokalne naszym priorytetem

20/06/2012

Odpowiedzialność ma znaczenie

Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej, działania z zakresu Odpowiedzialności Biznesu pozostają priorytetem ArcelorMittal Poland. Nieustannie wspieramy społeczności lokalne w miastach, w których znajdują się nasze zakłady. Działamy też na rzecz naszych pracowników, ochrony ich zdrowia i poprawy bezpieczeństwa, niezmiennie dążymy do realizacji celu, jakim jest zero wypadków. Kluczową wartością pozostaje również dla nas ochrona środowiska. Dlatego też rok 2012 jest kolejnym, w którym będziemy przeprowadzać działania z obszaru Odpowiedzialności Biznesu i realizować projekty najbardziej odpowiadające potrzebom beneficjentów.

Edukacja przede wszystkim

Edukacja to jeden z głównych obszarów naszego zainteresowania. Projekty inicjowane i wspierane przez ArcelorMittal Poland realizowane są w wielu placówkach edukacyjnych, zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez uczniów i nauczycieli. Od kilku lat największą popularnością cieszą się językowe laboratoria multimedialne oraz pracownie informatyczne. Tylko w ciągu pierwszych miesięcy tego roku powstały trzy kolejne: jedna w Sosnowcu oraz dwie w Świętochłowicach. Warto przypomnieć, że od roku 2007 ufundowaliśmy już kilkadziesiąt tego typu pracowni dla młodzieży w różnym wieku. Cieszy nas to tym bardziej, że jesteśmy firmą międzynarodową i chcemy, aby nasi potencjalni pracownicy swobodnie posługiwali się językami obcymi, a świat informatyki nie miał przed nimi tajemnic. Śmiało można powiedzieć, że laboratoria to autorski projekt ArcelorMittal Poland, którym chcemy się dzielić jako najlepszą praktyką. Zespół Szkół Zawodowych HTS w Krakowie, będący placówką partnerską ArcelorMittal Poland, przeznaczył otrzymane od nas wsparcie finansowe na pracownię mechatroniczną. Kolejnym projektem, nowatorskim zarówno w historii działań w obszarze Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland, jak i działalności Akademii Górniczo-Hutniczej, są stypendia dla studentów niepełnosprawnych. Dzięki naszemu wsparciu każdy z dwóch wytypowanych do programu studentów otrzyma w roku akademickim 2012 -2013 pomoc w wysokości 10 tys. zł. Mamy nadzieję, że pokażą oni, iż niepełnosprawność nie jest przeszkodą na drodze do edukacji i spełniania marzeń.

Ochrona środowiska niezmiennie istotna

Nie pozostajemy także obojętni na ochronę środowiska – kontynuujemy projekt, który zyskał ogromną popularność w roku 2011: Ogrody Nowej Huty. W tym roku dzięki współpracy ArcelorMittal Poland, Centrum Kultury im. Cypriana Kamila Norwida oraz mieszkańców Nowej Huty w Krakowie powstaną kolejne dwa ogrody.

Zdrowie i bezpieczeństwo priorytetem

Mając na uwadze priorytet naszego koncernu, jakim jest bezpieczeństwo w pracy, wsparliśmy kolejną jednostkę państwowej straży pożarnej, która służy nam pomocą. Tym razem wóz strażacki został zakupiony dla strażaków z Chorzowa.

Równie ważnym obszarem jest dla nas ochrona zdrowia, która bezpośrednio łączy się z celem naszego koncernu na całym świecie: zero wypadków. Poprzez zakup specjalistycznego sprzętu medycznego wspieramy szpitale, które dbają o zdrowie naszych pracowników oraz ich rodzin. Od lat współpracujemy i wspieramy działającą w Dąbrowie Górniczej Fundację Ochrony Zdrowia, która w razie potrzeby czy nieszczęśliwego wypadku obejmuje opieką naszych pracowników. Projekty w tym obszarze będą kontynuowane w drugiej połowie 2012 roku. 

ArcelorMittal Poland dla sportu…

Na co dzień zachęcamy pracowników ArcelorMittal Poland do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki takim imprezom jak Półmaraton w Dąbrowie Górniczej, więcej naszych koleżanek i kolegów zaczęło biegać. Wspieramy działające przy oddziałach firmy kluby TKKF, które dbają o zdrowie oraz kondycję zarówno starszych, jak i młodszych pokoleń hutników. Inicjatywą skierowaną do dzieci i młodzieży z Krakowa, której już po raz drugi będziemy głównym sponsorem, jest Juliada, organizowana przez organizację pozarządową Siemacha. Przez cały lipiec najmłodsi, którzy nie wyjechali na wakacje, będą mogli wziąć udział w różnych sportowych zawodach oraz sprawdzić swoje umiejętności w takich dyscyplinach, jak: koszykówka, siatkówka, piłka nożna czy pływanie. Inwestujemy również w infrastrukturę sportową. W czerwcu zostało oddane do użytku boisko sportowe w Zdzieszowicach przy szkole Podstawowej nr 2, które współfinansowaliśmy. Budowa kolejnego boiska, tym razem w Rozwadzy (gmina Zdzieszowice) przy naszym zaangażowaniu finansowym rozpocznie się wkrótce.

… i dla innych

Regularnie wspomagamy akcje, które mają na celu propagowanie krwiodawstwa oraz oddawania szpiku. Dlatego też rokrocznie wspieramy finansowo Honorowych Dawców Krwi, współorganizujemy Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej oraz pomagamy organizować Światowy Dzień Krwiodawcy. Akcje honorowego oddawania krwi są stałym punktem corocznego Dnia Wolontariatu w naszych oddziałach.

Dzięki współpracy z takimi placówkami, jak Regionalne Centrum Wolontariatu czy Fundacja Teatru Ludowego – klubem Fruwająca Ryba, możemy pomagać dzieciom wykluczonym społecznie, a jednocześnie dopingować naszych pracowników do zaangażowania się w wolontariat. Podobnie program „Solidarity Holidays”, organizowany przez Fundację ArcelorMittal, ma na celu popularyzację wolontariatu. Pracownicy naszego koncernu wyjeżdżają do odległych krajów, m.in. Trinidadu i Tobago, Chin, Brazylii czy Nigerii, by tam przez tydzień pracować z dziećmi, osobami starszymi, budować domy i służyć pomocą dla służb medycznych. Inicjatywa z roku na rok zyskuje na popularności, coraz większa liczba pracowników zgłasza chęć udziału w programie. Innym projektem, realizowanym po raz kolejny we współpracy z Fundacją, są Mini Dotacje. Pracownicy ArcelorMittal Poland, którzy na co dzień są wolontariuszami w organizacjach pozarządowych, mogą starać się o wsparcie finansowe dla danej instytucji, sięgające nawet 5 tysięcy dolarów.

 

Wreszcie kultura

Pisząc ten artykuł zachwycamy się kolejną edycją Festiwalu Muzyki Filmowej, którego jesteśmy współorganizatorem wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty z cyklu Sacrum Profanum, które już tradycyjnie odbywają się w hali ocynowni krakowskiej huty ArcelorMittal Poland. Jesteśmy przekonani, że udowadniamy w ten sposób, że kultura i sztuka mają swoje stałe miejsce w naszych działaniach.

Milion na odpowiedzialność

Do tej pory w roku 2012 przeznaczyliśmy ponad milion złotych na projekty z zakresu Odpowiedzialności Biznesu. Mamy nadzieję, że druga połowa roku będzie równie intensywna i obfitująca w ciekawe wydarzenia w tym obszarze.

 

Zespół Odpowiedzialności Biznesu

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem