Aktualności

Stal ArcelorMittal w budynku One World Trade Center w Nowym Jorku

13/01/2015

Budynek One World Trade Center to połączenie innowacyjnej architektury, bezpieczeństwa, trwałości, wyrazu ponadczasowej prostoty i wyrazistości formy. Firma ArcelorMittal dostarczyła do Nowego Jorku stal konstrukcyjną Histar® wyprodukowaną w oddziale firmy w Differdange i blachy wyprodukowane w Coatesville. Materiały te wykorzystano do budowy nowego obiektu – najwyższego wieżowca w północnej Ameryce, jednocześnie będącego trzecim najwyższym wieżowcem na świecie.

Budynek One World Trade Center został zbudowany w miejscu zniszczonych dwu bliźniaczych wież World Trade Center. Budynek osiągnął symboliczną wysokość 542 metrów łącznie z iglicą. One World Trade Center to 104 kondygnacje, smukła, zwężająca się ku górze, trójkątna forma i połyskująca elewacja, które wspólnie tworzą pamiątkowe miejsce funkcjonujące jako symbol odnowy i nadziei.

Betonowa podstawa budynku mierzy 61 metrów, natomiast wieża liczy 69 kondygnacji. Krawędzie budynku są ścięte tak, aby formowały 8 trójkątów równoramiennych, a co za tym idzie – tworzyły ośmiokąt foremny pośrodku budynku. Na szczycie budynku trójkąty układają się natomiast w kwadrat. Krystaliczna forma budynku załamuje światło niczym kalejdoskop, tworząc niezwykły efekt, który zmienia się w ciągu dnia.

Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu liczy 242 000 m2 i składa się z biur, przestrzeni publicznej, jak również z obserwatorium i parkingów, część iglicy pełni również funkcję nadajnika telewizyjnego. Podziemna hala to natomiast dodatkowo 5100 m2 przestrzeni handlowej i rozwiniętej sieci komunikacyjnej.

Budynek zaprojektował światowej sławy architekt David Childs z biura Skidmore, Owings and Merrill LLP. One World Trade Center wyznacza nowy poziom odpowiedzialności społecznej uwzględnionej w projektach urbanistycznych poprzez wyznaczanie nowych standardów architektonicznych i środowiskowych.

Bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój

One World Trade Center zawiera zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które zdecydowanie przewyższają wymagania kodeksu budowlanego Nowego Jorku. Budynek wykorzystuje nowe technologie w celu maksymalizacji wydajności, minimalizacji ilości odpadów i zanieczyszczeń oraz ulepszenia ochrony przeciwpożarowej. Dzięki temu budynek wyznacza nowe standardy budowlane. Co więcej posiada on bardzo szerokie schody awaryjne, wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu i urządzenia oddymiające, dodatkowe oświetlenie awaryjne i zabezpieczenia systemu zraszania, co optymalizuje dostęp straży pożarnej do całego budynku. Wyjścia zaprojektowane są tak, aby ułatwić ewakuację, wzmocnione zostały także windy, a wszystkie systemy bezpieczeństwa umiejscowione zostały tak, aby dostęp do nich był prosty.

Konstrukcja

Struktura wieży została zaprojektowana wokół mocnej, stalowej konstrukcji stworzonej z belek i stropów. System wzmocnionych ścian betonowych w środku budynku pełni rolę głównego kręgosłupa, dzięki czemu zapewnia wsparcie konstrukcji oraz odporność na wiatr i ruchy tektoniczne. Ten solidny rdzeń betonowy razem ze stalową konstrukcją wzmacniają i usztywniają całą konstrukcję budynku, zapewniając przy tym wolną przestrzeń pozbawioną zbędnych kolumn. Plastyczna rama obwodowa biegnie wokół pionowych i pochyłych ścian, tworząc układ rurowy.

Stal ArcelorMittal

Firma ArcelorMittal dostarczyła zarówno stal konstrukcyjną, jak i blachę do wykonania stalowej konstrukcji wieży. Do zrealizowania projektu potrzeba było ponad 12 500 ton kształtowników konstrukcyjnych, włączając w to kolumny niezbędne do zbudowania podstawy budynku, które zostały wyprodukowane w oddziale firmy w Differdange w Luksemburgu i sprzedane na potrzeby tego projektu dzięki zaangażowaniu ArcelorMittal International North America.

Belki i słupy zostały wykonane głównie z sekcji W14x16, w gatunku Histar® (ASTM A913/913M). Jest to innowacyjna stal konstrukcyjna o niskiej zawartości pierwiastków stopowych połączona z wysoką wytrzymałością, dobrą udarnością oraz doskonałą spawalnością. Właściwości te zostają osiągnięte dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii walcowania QST (ang. Quenching and Self-Tempering), która wyraźnie poprawia właściwości fizyczne i mechaniczne kształtowników stalowych.

Dla kształtowników stalowych o grubości do i powyżej 125 mm, technologia walcowania QST powoduje, że stal jest w stanie znieść nawet o 40% wyższe naprężenia w porównaniu z innymi gatunkami stali. Co więcej proces ten umożliwia uzyskanie świetnej udarności nawet przy niskich temperaturach oraz doskonałą spawalność, jako że nie wszystkie kształtowniki wymagają podgrzewania przed spawaniem. W rezultacie ułatwia to proces wytwarzania i samą budowę konstrukcji stalowej.

Oddział ArcelorMittal w Coatesville dostarczył 10 000 ton blachy stalowej, która została wykorzystana do wykonania belek wspierających fundamenty budynku oraz belek wspierających podłogi i konstrukcję anteny. Blacha została wykorzystana także przy budowie fundamentów biegnącego pod budynkiem systemu metra.

Za constructalia.com

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem