Aktualności

Stal ArcelorMittal w największej na świecie elektrowni skoncentrowanej energii słonecznej (CSP)

05/07/2016

Nasz zakład Industeel dostarcza 1150 ton stali na potrzeby projektu Noor III – największej na świecie elektrowni skoncentrowanej energii słonecznej (CSP).

Elektrownia skoncentrowanej energii słonecznej (CSP) powstaje 10 km od Ouarzazate w Maroku, miasta, w którym kręcono największe hity Hollywood - Gladiatora lub Lawrence z Arabii.   
Po ukończeniu projekt Noor składający się z Noor I, II, III i IV będzie największą na świecie elektrownią skoncentrowanej energii elektrycznej, zajmującą powierzchnię tak dużą, jak stolica Maroka Rabat.

Kompleks, tworzony z myślą o zrównoważonym rozwoju, do 2020 roku zabezpieczy połowę zużywanej energii w Maroku. Przewiduje się, że kompleks będzie mógł wyprodukować wystarczająco dużo energii, by zasilić ponad milion gospodarstw domowych do 2018 roku, co ograniczy emisję dwutlenku węgla o około 760 000 ton rocznie. 

Noor III używa wieży słonecznej, na której znajduje się centralny odbiornik podgrzewający stopione sole do bardzo wysokich temperatur, nawet do 560 °C. Ta technologia wymaga specjalnego gatunku stali nierdzewnej UR347H, wyprodukowanej w zakładach Charleroi and Le Creusot, która stosowana jest do produkcji wymienników ciepła, generatorów pary, rur oraz zasobników na stopione sole.   
Według Didiera Paula, kierownika ds. marketingu stali nierdzewnej w Industeel, ArcelorMittal zdobył kontrakt dzięki długotrwałym relacjom z producentami sprzętu. - Jesteśmy bardzo konkurencyjni kosztowo, umożliwiamy prefabrykację zbiorników i głowic do generatorów pary przed dostawą na miejsce, co pozwala na ograniczenie kosztów – powiedział. - Kolejnym odróżniającym nas czynnikiem jest bogata oferta blach grubych i szerokich: grubych do 125 mm, a szerokich na 3400 mm. Umożliwia to dodatkowe ograniczenie kosztów produkcji i spawania.

Po ukończeniu Noor III pokryje obszar 750 hektarów, będzie dostarczać 500 GWh rocznie.  Oprócz obniżenia emisji i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, oczekuje się, że kompleks zwiększy udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej z 13 do 42 proc. (według Funduszu Inwestycyjnego CIF).

Dostawa stali rozpoczęła się w listopadzie 2015 roku i zostanie ukończona do końca miesiąca.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem