Aktualności

Stal ArcelorMittal w panoramie Nowego Jorku

05/08/2013

ArcelorMittal dostarczył do Nowego Jorku ponad 10 000 ton blachy różnego gatunku, którą wykorzystano do budowy wieżowca  zwanego najpierw jako Freedom Tower, a teraz - One World Trade Center. Powstał on w miejscu zniszczonych w wyniku zamachów z 11 września dwu bliźniaczych wież World Trade Center.

W chwili ukończenia budowy wieżowiec One World Trade Centre osiągnął wysokość 541 metrów i tym samym stał się najwyższym budynkiem na zachodniej półkuli.

Obecnie trwają prace nad przekształceniem pięter 101 i 102 w spektakularny taras widokowy o nazwie „One World Observatory”, który zostanie udostępniony zwiedzającym na początku 2015 r.

Odział ArcelorMittal zlokalizowany w Coatesville w Pensylwanii dostarczył ponad 10 000 ton blach i specjalnych elementów ciętych gazowo firmom Solera/DMC Erectors, Owen Steel i Allentown. ArcelorMittal Differdange w Luksemburgu dostarczył dodatkowo 580 ton dwuteowników do budowy World Trade Center Memorial. Z kolei 3 300 ton blach i elementów ciętych gazowo zostanie użytych do budowy trzeciego, 80-piętrowego budynku wchodzącego w skład kompleksu World Trade Centre. Budynek został zaprojektowany przez światowej klasy architekta Richarda Rogersa.

Produkty dostarczone przez amerykański oddział ArcelorMittal zostały wykorzystane do stworzenia belek nośnych wspierających fundamenty i podłogę obu budynków, a także fundamenty podziemnego węzła komunikacyjnego i iglicy na samym czubku drapacza chmur.  

Warto zaznaczyć, że komponenty dostarczone przez oddział Coatesville do budowy pierwszych wież WTC były jednymi z niewielu, które nie uległy całkowitemu zniszczone po tym jak budynki zawaliły się.

One World Trade Centre jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, ale nie jedynym słynnym budynkiem w Nowym Jorku, do budowy którego wykorzystano stal ArcelorMittal. W rzeczywistości, słynna panorama Manhattanu, wyglądałaby zupełnie inaczej gdyby nie nasza stal.

Pierwszym, i chyba najsłynniejszym budynkiem, do powstania którego przyczynił się ArcelorMittal jest Empire State Building. Budowę rozpoczęto w 1929 r., a zakończono w 1931 r. Przez kolejne 40 lat budynek ten był najwyższym drapaczem chmur na świecie.

Bethlehem Steel, który następnie został przekształcony w International Steel Group, a ostatecznie w ArcelorMittal – dostarczył stal konstrukcyjną do budowy tego słynnego budynku w stylu art deco. Wizerunek Empire State został uwieczniony w niezliczonej ilości filmów, teledysków i dzieł sztuki i sam w sobie jest hołdem dla Nowego Jorku. Uważa się, że to właśnie dwuteownik szerokostopowy wyprodukowany przez Bethlehem Steel sto lat temu zapoczątkował erę drapaczy chmur.

Zaledwie rok po ukończeniu Empire State Building, rozpoczęto budowę kolejnego symbolu Nowego Jorku – Rockefeller Center. Jedna z belek wykorzystywana do jego budowy, została uwieczniona na jednym z najsłynniejszych na świecie zdjęć – „Lunch na szczycie drapacza chmur”. Ta czarno-biała fotografia przedstawiająca 11 pracowników budowy siedzących na belce szerokostopowej, na 69 piętrze bez żadnych uprzęży lub innego typu zabezpieczeń zdobyła popularność na całym świecie. Stała się również symbolem Wielkiego Kryzysu, podczas którego ludzie byli gotowi przyjąć każdą pracę, bez względu na ryzyko. 

Ten sam typ belki został wykorzystany do budowy Helmsley building, który po ukończeniu 1929 r. stał się siedzibą nowojorskich kolei, a którego wizerunek został wykorzystany w nakręconej w ostatnich latach serii filmów o Batmanie.

Nowojorskie wieżowce są rozpoznawalne na całym świecie. Trudno wyobrazić sobie lepszy wkład ArcelorMittal w wzbogacanie panoramy jednego z najwspanialszych miast świata.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem