Aktualności

Stal dla zrównoważonego transportu - wystawa ArcelorMittal Poland na rondzie Mogilskim w Krakowie

13/09/2018

Tradycyjnie już, we wrześniu, w Krakowie odbywa się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tegoroczna edycja odbędzie się od 16 do 22 września. Przez cały tydzień na dolnym poziomie ronda Mogilskiego będzie można oglądać wystawę "Stal dla zrównoważonego transportu" pokazującą zastosowanie stali w infrastrukturze przyjaźniejszej dla środowiska.

Kraków już po raz 19. weźmie udział w ETZT i 16. raz z rzędu będzie uczestniczył 22 września w Europejskim Dniu bez Samochodu. Hasłem tegorocznej kampanii jest Multimodalność, a sloganem „Przesiadaj się i jedź!”. Kampania jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach.

Zrównoważony transport oznacza przede wszystkim poprawę jakości powietrza w miastach, ograniczenie hałasu, a także zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej. Stanowi szansę na poprawę jakości życia mieszkańców.

Przez cały przyszły tydzień odbywać się będzie wiele imprez związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu. M.in. będzie można przejechać się historycznym tramwajem z Muzeum Inżynierii Miejskiej pod Kopiec Wandy, pojechać na wycieczkę rowerową z przewodnikiem pod hasłem „Historia komunikacji miejskiej w Krakowie”. 

18 i 19 września centrum wydarzeń znajdzie się na Rondzie Mogilskim, uczęszczanym miejscu przesiadkowym wielu krakowian. Odbędzie się tam główny event pod hasłem „Jestem EKO w Krakowie – wybieram transport publiczny”, będzie działał mobilny punkt przyjmowania wniosków o Kartę Krakowską, a w punkcie informacji zainteresowani dowiedzą się na temat dotacji do zmiany ogrzewania na proekologiczne, montaż odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację.

Towarzyszyć temu będzie również wystawa zatytułowana „Stal dla zrównoważonego transportu”. Pokazane zostaną na niej przykładowe inwestycje transportowe, w których zostały wykorzystane produkty stalowe ArcelorMittal.

- Każdy rodzaj transportu potrzebuje odpowiedniej infrastruktury: pociągi i tramwaje poruszają się po stalowych szynach, stali używa się do budowy mostów czy estakad, nawet dworce kolejowe podtrzymują stalowe konstrukcje. Bez stali budowa sieci kolejowej czy tramwajowej byłaby niemożliwa - podkreśla Marzena Rogozik z Biura Komunikacji i Dialogu Lokalnego ArcelorMittal Poland i dodaje, że szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland znajdują się m.in. w nowej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. – Stal to produkt, który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi i można go przetwarzać w nieskończoność. Dzięki tej właściwości możemy przetapiać demontowane stare piece krakowian na stojaki rowerowe dla mieszkańców. Stal jest więc ważnym elementem w rozwoju zrównoważonego transportu – dodaje. 

Wystawę na dolnym poziomie Ronda Mogilskiego oglądać można przez cały tydzień. Pamiętajmy też, że w tym tygodniu, 22 września, przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Warto skorzystać tego dnia z przyjaźniejszej dla otoczenia formy transportu. 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem