Aktualności

Stojaki ze starych pieców krakowian posłużą studentom i turystom

14/08/2019

Ponad 200 stojaków rowerowych, które krakowska huta ArcelorMittal Poland wyprodukowała ze starych „kopciuchów”, w te wakacje trafiło przed akademiki i wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w miejsca uczęszczane przez krakowian i turystów. Będą mogli z nich korzystać przyjeżdżający do szpitala im. Stefana Żeromskiego, na kąpielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mieści się oddział Muzeum Archeologicznego czy do społecznych ogrodów krakowian. Mieszkańcom, którzy wymienili stare piece na ekologiczne źródła ciepła i oddali złom hucie, ArcelorMittal Poland funduje bonusy pieniężne, na które do tej pory wydał już blisko 150 tys. zł.

Od początku 2018 roku huta zbierała „kopciuchy” likwidowane dzięki dofinansowaniu z krakowskiego magistratu. Za każdy piec wypłacała 150 zł bonusu, a odzyskany złom sukcesywnie przetapiała na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcześniej w internetowym głosowaniu.

Jeszcze w ubiegłym roku pierwsza partia ponad 100 stojaków trafiła do 20 krakowskich szkół, także wyłonionych przez internautów w drodze głosowania. Dzieci i młodzież mogą dzięki temu korzystać z infrastruktury rowerowej, która w wielu placówkach była niewystarczająca lub nie było jej wcale.

Studenci na rowery!

W tym roku kolejna partia stojaków została przekazana społecznościom dwóch największych krakowskich uczelni, na których uczy się obecnie blisko 70 tys. studentów - UJ i AGH.

Już ponad 3 mld zł wydaliśmy w krakowskiej hucie na projekty, które pozwoliły ograniczyć nasz wpływ na środowisko i nie ustajemy w naszych wysiłkach. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkim wyzwaniem dla Krakowa jest wyeliminowanie spalania paliw stałych do września tego roku, dlatego wsparliśmy działania Urzędu Miasta zmierzające do ograniczania niskiej emisji.Dzięki temu, że stal można przetwarzać praktycznie bez końca, mogliśmy zagospodarować niepotrzebne już kopciuchy, a ich stalowe elementy przetopić na nowe stojaki rowerowe – podkreśla Grzegorz Maracha, dyrektor Zakładu Wielkie Piece i Stalownia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland.

Młodzi ludzie coraz chętniej wybierają rower, ale muszą mieć odpowiednią infrastrukturę, by z niego korzystać. Wydziały tych dwóch krakowskich uczelni znajdują się w różnych częściach miasta, ale dzięki stojakom studenci będą mogli sprawnie się przemieszczać i zostawiać swój jednoślad w bezpiecznym miejscu. A po zajęciach podjechać… do Biblioteki Jagiellońskiej, która także została wyposażona w stalowe podpory na rowery.

- Na naszej uczelni studiuje blisko 30 tys. studentów, z których znaczna część porusza się rowerem. Mamy więc duże zapotrzebowanie na infrastrukturę rowerową. Dzięki uprzejmości firmy ArcelorMittal Poland nasi studenci mają teraz do dyspozycji dodatkowo 90 nowych stojaków na terenie Miasteczka Studenckiego AGH - mówi Jakub Kotowski z Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Wspieramy i promujemy zdrowy tryb życia, liczymy więc, że akcje tego typu zachęcą kolejnych studentów do zwiększonej aktywności sportowej – dodaje.

Hutnicy, mieszkańcy i turyści

Ze stojaków będą korzystać nie tylko studenci, ale i mieszkańcy, i turyści, którzy zechcą wypocząć na kąpielisku w Przylasku Rusieckim, gdzie wkrótce ma powstać nowoczesne centrum rekreacji i wypoczynku. Stojaki z zezłomowanych pieców posłużą także odwiedzającym szpital im. S. Żeromskiego i społeczne ogrody krakowian oraz nowohucki oddział Muzeum Archeologicznego w Branicach.

- Dworek w Branicach jest trochę na uboczu, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, dlatego sporo osób przyjeżdża do nas na rowerach. To świetne miejsce do odpoczynku, pełne lokalnych skarbów, które można zobaczyć choćby w naszym muzeum. Dzięki stojakom od krakowskiej hutymożemy zapewnić odwiedzającym mały parking dla rowerów, by nie musieli zostawiać ich przed bramą muzeum. To będzie nasz dodatkowy atut – przyznaje Janusz Bober, kierownik oddziału Muzeum Archeologicznego w Branicach.

Stojaki pojawiły się również na terenie krakowskiej huty ArcelorMittal Poland. Będą z nich korzystali pracownicy, którzy, zwłaszcza latem, chętnie wybierają rower zamiast samochodu. Na ponad 3000 pracowników huty w Krakowie, z rowerów korzysta tego lata 1227 osób.

W ramach współpracy z Urzędem Miasta Krakowa przy realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji ArcelorMittal Poland wyprodukował już 350 stojaków i wypłacił blisko 1000 bonusów. Mimo że czas na składanie wniosków o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła już minął, magistrat wciąż rozlicza złożoną wcześniej dokumentację i wydaje bon upoważniający do odbioru bonusu finansowego w krakowskiej hucie.

- Wymiana starych, węglowych pieców na ekologiczne źródła ciepła jest dla miasta wielkim wyzwaniem. W Krakowie - pierwszym mieście w Polsce - zacznie od września obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Każde wsparcie przy realizacji tego niełatwego zadania jest dla nas ważne, bo przybliża nas do celu, jakim jest wyeliminowanie spalania paliw stałych. ArcelorMittal włączając się w miejski program wymiany pieców nie tylko motywował mieszkańców bonusem, ale przede wszystkim pozwolił rozwijać ekologiczny transport rowerowy, który znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza – mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Jak montowaliśmy stojaki zobaczysz tutaj.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem