Aktualności

Surówka z pieca płynie już 35 lat

16/12/2011

3 grudnia 1976 roku o godz. 4.20 hutnicy kombinatu metalurgicznego Huta Katowice dokonali pierwszego, udanego spustu surówki z wielkiego pieca nr 1. Dwadzieścia minut później Edward Gierek, I sekretarz PZPR, otrzymał meldunek z tego wydarzenia. Był to jeden z rekordów wydajności tamtej epoki. Zaledwie po czterech latach prac budowlanych i montażowych, 30 września 1976 roku, nastąpił rozruch walcowni półwyrobów, 3 grudnia - pierwszy spust surówki z wielkiego pieca, a kilka dni później - pierwszy wytop stali z konwertora. Od tego czasu trwa ciągły proces rozbudowy i modernizacji.

Rocznica była okazją do spotkania pracowników ArcelorMittal Poland w hali lejniczej wielkiego pieca. Zaproszeni goście, przybyli na uroczystość upamiętniającą uruchomienie wielkiego pieca, obejrzeli film archiwalny z tamtego okresu. - Udało się odnaleźć i przygotować do odtworzenia film poświęcony w całości początkom budowy kombinatu. Można na nim zobaczyć m. in. jak powstawały fundamenty i konstrukcja  wielkiego pieca – mówi Gabriel Gilis, kierownik wsparcia w Zakładzie Wielkie Piece,  który przygotował i zaaranżował prezentację w hali lejniczej. Dla Ryszarda Skowronka, obecnego dyrektora Zakładu Wielkie Piece, najważniejsze było to, że w spotkaniu wzięli udział zarówno byli, jak i obecni dyrektorzy oraz pracownicy różnych pokoleń – ci doświadczeni oraz ci, którzy dopiero zdobywają wiedzę i umiejętności. Jednym z ostatnich punktów obchodów rocznicowych była wizyta przed „tablicą pamięci” ze zdjęciami wszystkich dotychczasowych dyrektorów Zakładu Wielkie Piece. - Każdy z nich zostawił tu kawał swojego życia: zawodowego i prywatnego.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem