Aktualności

U stóp Łysej Góry zapłonęły tradycyjne piece

05/09/2011

W ostatnich dniach sierpnia w Nowej Słupi już po 45. odbyły się  „Dymarki Świętokrzyskie”. To coroczna impreza plenerowa organizowana od 1967 roku, która poświęcona jest prezentacji wyników badań nad starożytnym hutnictwem żelaza w Górach Świętokrzyskich. Partnerem tegorocznej edycji, która połączona była z uroczystym otwarciem Centrum Kulturowo-Archeologicznego, był po raz pierwszy ArcelorMittal Poland.
Od kilku lat Dymarki odbywają się w połowie sierpnia, aby przybliżyć antyczną metalurgię żelaza przebywającym w tym regionie turystom.
Główną atrakcją przedsięwzięcia jest rekonstrukcja uzyskiwania żelaza prowadzona na tzw. Piecowisku – wydzielonej przestrzeni dla eksperymentalnych pokazów u stóp Łysej Góry. Na Piecowisko zapraszani są specjaliści zajmujący się rekonstrukcją antycznego kowalstwa, złotnictwa, brązownictwa, garncarstwa, tkactwa, plecionkarstwa i smolarstwa, które obecnie współtworzą kolejne odsłony rzemiosła i życia codziennego w okresie rzymskim. Dopełnieniem tej żywej lekcji są pokazy fechtunku i starć zbrojnych z udziałem legionistów rzymskich, wojowników germańskich i celtyckich.
Dymarkowy program wzbogacany jest także o koncerty gwiazd muzyki popularnej i koncerty muzyki folkowej. Gwiazdami tegorocznej edycji były Wilki i Lady Pank. Swoich fanów mają też prezentacje twórców ludowych oraz wszelkiego rodzaju warsztaty – hutnicze, archeologiczne, brązownicze, tkackie, garncarskie piśmiennictwa starożytnego oraz  pokaz mody antycznej.
Uroczyste otwarcie Centrum Archeologiczno-Kulturowego połączone było z happeningiem na terenie amfiteatru. Dużym zainteresowaniem turystów cieszył się targ niewolników i pokaz Familia Gladiatora Tavros.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem