Aktualności

W krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland rozpoczął się rozruch wielkiego pieca nr 5

01/08/2016

Jedyny wielki piec w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland przeszedł właśnie remont generalny. Inwestycja, której wartość przekracza 175 mln złotych, znacznie wpłynie na zmniejszenie oddziaływania zakładu na środowisko naturalne. Wielki piec ma najnowocześniejszy w Europie układ chłodzenia, a dwa zmodernizowane elektrofiltry zmniejszą emisję do powietrza do poziomów zgodnych z normami wchodzącymi w życie dopiero w 2018 roku. 

Rozruch instalacji po remoncie rozpoczął się 31 lipca wieczorem. Wcześniej do wielkiego pieca załadowane zostały koks i ruda żelaza, a o godz. 23 podany został tzw. gorący dmuch, czyli powietrze o temperaturze ok. 700 st. C. To dlatego właśnie w żargonie hutniczym używa się określenia „zadmuchanie pieca”. W wyniku procesu chemicznego powstanie surówka żelaza.

Obecnie krakowscy wielkopiecownicy czekają na pierwszy spust, który powinien nastąpić dziś po południu.

Bezpośrednio po rozruchu wielkiego pieca rozpocznie się rozruch stalowni konwertorowej, która powinna zacząć pracę jeszcze dziś.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem