Aktualności

Wielki piec w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland wkrótce stanie do remontu.

15/04/2016

ArcelorMittal Poland, właściciel krakowskiej huty, na 30 kwietnia br. zaplanował rozpoczęcie procesu zatrzymania wielkiego pieca nr 5 do remontu. Prace potrwają 80 dni, a koszt inwestycji przekroczy 175 mln zł. Dzięki temu przedsięwzięciu zmniejszy się oddziaływanie krakowskiej huty na środowisko.

Zakupiono już wszystkie materiały i usługi na potrzeby inwestycji. Zakres remontu obejmuje:

- wymianę garu (czyli wyłożenia węglowego) pieca, montaż 1700 ton nowych    chłodnic i 24 nowych zestawów dyszowych;

-  modernizację systemu automatyki i sterowania pieca;

-  budowę nowego zamkniętego układu chłodzenia pieca;

-  modernizację systemu odpylania;

-  wymianę i remont nagrzewnic.

Trzy ostatnie działania w znaczącym stopniu ograniczą wpływ jednostki na środowisko naturalne. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia krakowska huta na potrzeby chłodzenia wielkiego pieca nie będzie już pobierała wody z Wisły. Modernizacja dwóch elektrofiltrów (hali namiarowni i hali lejniczej) pozwoli spełnić wymogi BAT (najlepszych dostępnych technik) dla emisji do powietrza wynikające z dyrektywy IED (dyrektywa o emisjach przemysłowych) już w lipcu tego roku, a więc na dwa lata przed wymaganym prawem terminem. Z kolei wymiana i remont nagrzewnic pozwoli podnieść temperaturę gorącego dmuchu o ok. 100 st. Celsjusza, a tym samym ograniczyć zużycie koksu.

- Remont wielkiego pieca to tylko jedno z zadań inwestycyjnych realizowanych przez nas w krakowskiej hucie w tym roku. Pozostałe to modernizacja konwertora tlenowego w stalowni oraz inwestycje w walcowni gorącej i zimnej. Łączna wartość tych projektów przekracza 500 mln zł – przypomina Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Cieszymy się, że dzięki remontowi wielki piec będzie spełniał nowe wyśrubowane normy środowiskowe już w lipcu tego roku, czyli na dwa lata przed wymaganym prawem terminem – dodaje.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem