Aktualności

Wyniki Grupy ArcelorMittal za IV kwartał oraz cały rok 2010

08/02/2011

Rok 2010 przyniósł znaczącą poprawę w stosunku do poprzedniego. Wskaźnik EBITDA wyniósł w czwartym kwartale 1,9 mld USD, a w skali roku - 8,5 mld USD. Oznacza to 52-procentowy wzrost w ujęciu rocznym. Dochód netto za cały rok wyniósł 2,9 mld USD.

W ubiegłym roku ArcelorMittal odnotował także 22-procentowy wzrost wielkości wysyłek, które osiągnęły poziom 85 mln ton. Tylko w czwartym kwartale wysyłki wyniosły 21,1 mln ton, co oznacza wzrost o 3% w relacji do kwartału poprzedzającego. Firma podnosi także wolumen wydobycia rudy żelaza, który w całym 2010 roku osiągnął 48,9 mln ton w porównaniu do 37,7 mln ton rok wcześniej. Za zgodą akcjonariuszy, wyrażoną podczas głosowania 25 stycznia 2011 r., doszło do skutecznego wydzielenia segmentu stali nierdzewnej, który funkcjonuje obecnie pod nazwą Aperam. ArcelorMittal przejął również wraz z Nunavut Iron Ore 90 proc. kontroli nad Baffinland Iron Mines Corporation. Pierwszym krokiem w tym projekcie będzie niezwłoczne zakończenie studium jego wykonalności.

 

Mimo że rok 2010 obfitował w wyzwania, w kolejnych kwartałach odnotowywaliśmy powolny, ale sukcesywny wzrost, dzięki czemu rok zamykamy - zgodnie z przewidywaniami – wynikami znacznie lepszymi, niż w roku 2009. Obserwujemy stopniowy wzrost popytu, spodziewamy się też, że w 2011 roku będzie on następował szybciej. Ten rok rozpoczęliśmy sukcesem w postaci skutecznego wydzielenia segmentu stali nierdzewnej. Kontynuowaliśmy naszą ekspansję w zakresie wydobycia rudy żelaza, przejęliśmy udziały Baffinland, wysokiej klasy złoża rudy żelaza w Kanadzie – powiedział Lakshmi N. Mittal, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal.

 

Koncern zakłada, że produkcja w pierwszym kwartale 2011 r. wzrośnie w wyniku wzrostu popytu i poprawiających się nastrojów rynkowych. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w tym okresie szacuje na 76 proc., podczas gdy w czwartym kwartale 2010 było to ok. 69 proc.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem