Aktualności
Zakończenie modernizacji Wydziału Węglopochodnych
19/05/2017
19 maja w koksowni w Zdzieszowicach odbyło się uroczyste zakończenie modernizacji Wydziału Węglopochodnych. Instalacje tego wydziału są wykorzystywane do oczyszczania gazu koksowniczego powstającego w procesie koksowania węgla. Gaz w postaci surowej jest odbierany z baterii koksowniczych, a następnie - po oczyszczeniu - jako paliwo przemysłowe przesyłany do odbiorców wewnętrznych w koksowni (do ogrzewania baterii koksowniczych i zasilania elektrociepłowni) oraz do odbiorców zewnętrznych.
Modernizacja Wydziału Węglopochodnych rozpoczęła się w 2013 roku. Skala prac planowanych do wykonania, konieczność wyłączeń i wyburzeń części instalacji technologicznych (z powodu zmian w technologii i konfiguracji urządzeń), a szczególnie fakt, że prace prowadzone były w bezpośrednim sąsiedztwie pracujących instalacji technologicznych, stanowiły poważne wyzwanie dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia. Łączna wartość inwestycji to 205 mln złotych.
- Celem tej modernizacji jest spełnienie wymogów prawnych wchodzących w życie jesienią 2018 roku dotyczących emisji przemysłowych poprzez wdrożenie BAT (Najlepszych Dostępnych Technik) w procesach oczyszczania gazu koksowniczego - mówi Czesław Sikorski, członek zarządu ArcelorMittal Poland i dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu i projektów specjalnych. - Prace modernizacyjne przebiegały zgodnie z planem i zakończyliśmy je na dwa lata przed wymaganym prawem terminem.
Na terenie Wydziału Węglopochodnych powstały nowe węzły technologiczne, m.in.: nowoczesne kolumny odkwaszająco-odpędowe, nowy reaktor katalitycznego rozkładu amoniaku, instalacje Clausa do utylizacji siarkowodoru i wiele elementów infrastruktury technologicznej. Położono 108 km kabli i 51 km nowych rurociągów, zabudowano 2110 ton konstrukcji z wykorzystaniem stali konstrukcyjnych i uszlachetnionych oraz materiałów specjalnych o wysokiej odporności na oddziaływanie czynników technologicznych.
Efektem tej modernizacji jest wyłączenie wytwórni kwasu siarkowego, co spowodowało całkowite wyeliminowanie emisji do środowiska z tej instalacji. Amoniakalnię sytnikową zastąpiono hermetyczną płuczką i zmodyfikowano układ przerobu wód procesowych.
- Poza korzyściami środowiskowymi modernizacja instalacji poprawi także warunki pracy i przyczyni się do unowocześnienia procesu technologicznego - dodaje Czesław Sikorski.
Koksownia w Zdzieszowicach w ciągu ostatniej dekady zrealizowała projekty modernizacyjne o wartości ponad 800 mln złotych.
Projekt wspierany przez NFOŚiGW
Tytuł przedsięwzięcia | Wartość | Pożyczka NFOŚiGW |
"Modernizacja Wydziału Węglopochodnych w ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Zdzieszowicach z zastosowaniem innowacyjnych i ekologicznie efektywnych rozwiązań" | 205 000 000 zł | 46 095 134 zł |