Aktualności

Zdzieszowicka koksownia ArcelorMittal Poland podsumowała miniony rok

28/01/2020

Rok 2019 nie był łaskawy dla hutnictwa. Słabnący popyt na stal, globalna nadwyżka mocy produkcyjnych i spadek zamówień dały się we znaki nie tylko polskim hutom ArcelorMittal Poland, ale i producentom stali w całej Europie. Mimo tego zdzieszowicka koksownia poradziła sobie w tym czasie bardzo dobrze – wykonała założenia produkcyjne i budżetowe, a wszystkie zaplanowane modernizacje udało się zakończyć w terminie.

Zdzieszowicka koksownia kładzie coraz większy nacisk na obszar BHP, bo dla ArcelorMittal Poland bezpieczeństwo jest priorytetem. Dlatego w minionym roku w zakładzie kontynuowano już istniejące i wdrażano nowe projekty, które mają pomóc stale je zwiększać. Bardzo dobre efekty przyniosły działania prawadzone w 2019 roku na rzecz poprawy bezpieczeństwa wśród wykonawców – był to jeden z sukcesów zakładu.

Ponadto już w 2018 roku zrealizowaliśmy w koksowni inwestycje środowiskowe warte prawie 100 mln zł. Z kolei w marcu minionego roku wygasiliśmy drugą, najstarszą baterię koskowniczą w zdzieszowickim zakładzie. Dzięki tym wszystkim działaniom emisje pyłowe ograniczyliśmy o 18 proc., a gazowe o 17 proc. Teraz pracujemy w oparciu o sześć baterii: cztery systemu zasypowego, zbudowane w latach 2003-2008, które są jednymi z najmłodszych w Polsce i Europie oraz dwie w systemie ubijanym, które zostały wyremontowane – mówi Czesław Sikorski, członek zarządu, dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu i projektów specjalnych w ArcelorMittal Poland.

W ubiegłym roku w zdzieszowickiej koksowni zakończono również modernizację kondensacji i ostatnie prace hermetyzacyjne na wydziale węglopochodnych. Pozwoliły one uszczelnić instalacje, by nie emitowały zapachów na zewnątrz zakładu. Jednak to nie wszystko. Zakończono także przebudowę pompowni wody odrzańskiej. Instalacja zapewnia ciągłość dostawy wody z rzeki, którą wykorzystuje się do procesów technologicznych. Dzięki nowym urządzeniom w niespełna godzinę można napełnić basen olimpijski lub dwa pełnowymiarowe baseny szkolne. I najważniejsze - oprócz tego, że urządzenia są bardziej wydajne, pobierają również mniej energii, więc są bardziej przyjazne dla środowiska.

Niestety koniec 2019 roku był dla rynku koksu, tak jak dla całego sektora stalowego trudny, co spowodowało nieznaczną korektę produkcji. – Nasz koks jest ceniony na rynkach europejskich, ale także w Afryce Południowej, Ameryce Północnej i Południowej. Musimy jednak uważnie obserwować kondycję przemysłu na europejskim rynku, bo od tego uzależniamy decyzje o ewentualnym zwiększeniu lub zmniejszeniu produkcji – zaznacza Czesław Sikorski.

Koksownia traktuje tę nieznaczną korektę produkcji jako tymczasową, w związku z tym nie ma ona wpływu na poziom zatrudnienia. Obecnie w zakładzie w Zdzieszowicach pracuje ponad 1500 osób, nie wliczając do tego miejsc pracy generowanych w firmach, które wykonują remonty czy świadczą serwis. Decyzja o modernizacji baterii nr 5, przy której prace zakończyły się w 2018 roku umożliwiła koksowni utrzymanie około 100 miejsc pracy przynajmniej przez kolejne 20 lat. Natomiast luki powstające w związku z odejściami emerytalnymi uzupełniane są na bieżąco. Obecnie poszukiwani są głównie pracownicy na stanowiska produkcyjne - do obsługi baterii, wydziału węglopochodnych, czy elektrociepłowni, a także automatycy.

Poza priorytetami takimi, jak utrzymanie najwyższej jakości koksu i bezpieczeństwa, zdzieszowicka koksownia stara się również wspierać lokalne społeczności i projekty z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa, ekologii, edukacji czy sportu.

- W 2019 roku po raz pierwszy uruchomiliśmy program minigrantów ArcelorMittal Poland – „Działamy lokalnie” dla lokalnych stowarzyszeń i grup mieszkańców. Przenaczyliśmy na ten cel 100 tys. zł, a zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania - wsparliśmy 17 projektów społecznych – podkreśla Karolina Muza-Adamiec, szef Biura Odpowiedzialności Biznesu.

ArcelorMittal Poland zaprosił do udziału w programie grantowym "Działamy lokalnie" organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które działają na rzecz mieszkańców Gminy Zdzieszowice. To one mogły zgłaszać projekty i pomysły do zrealizowania w swoim najbliższym otoczeniu.

Poza tym w minionym roku zakład wsparł również zdzieszowickich krwiodawców czy towarzystwo opieki nad zwierzętami, a blisko setka pracowników koksowni ArcelorMittal Poland włączyła się w ponad 50 akcji wolontariatu na terenie gmin Zdzieszowice i Leśnica.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem