
ArcelorMittal Poland wraz z innymi spółkami m.in. energetycznymi, paliwowymi czy cementowymi podpisał list intencyjny w sprawie rozwoju technologii wychwytu, transportu, składowania i wykorzystania dwutlenku węgla w Polsce. Sygnatariusze zobowiązali się przygotowania strategii rozwoju tej technologii, a także do wypracowania kompleksowych ram prawnych regulujących podział odpowiedzialności uczestników rynku CCS/CCU w Polsce.
Dziś, podczas posiedzenia zespołu do spraw rozwoju technologii wychwytu, składowania i wykorzystania CO2 w Warszawie, Aleksandra Kania, country manager w ArcelorMittal Poland podpisała list intencyjny dot. rozwoju technologii CCU/CCS w Polsce.
List to inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wspólnie z przedstawicielami przedsiębiorców, nauki oraz organizacji pozarządowych zadeklarowało chęć rozpoczęcia współpracy nad rozwojem CCU/CCS, biorąc pod uwagę wyzwania wynikające z europejskiej polityki klimatycznej.
Sygnatariusze, wśród których byli m.in. przedstawiciele spółek m.in.: Orlen, Azoty, czy AirLiquide, reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zgodnie uznali, że to ważny krok nie tylko w kierunku dekarbonizacji, ale również utrzymania konkurencyjności polskich firm na globalnym rynku.
- To świetna wiadomość dla naszej firmy i branży hutniczej w ogóle. Technologia wychwytu, transportu, składowania i wykorzystania dwutlenku węgla wpisuje się w naszą strategię dekarbonizacyjną - podkreśla Sylwia Winiarek-Erdogan, dyrektorka biura, rzeczniczka prasowa ArcelorMittal Poland. - Dwa lata temu kosztem ponad 750 mln zł wyremontowaliśmy wielki piec nr 2 w naszej dąbrowskiej hucie, który może pracować przez kolejnych 15 lat. Jeśli rozwój technologii CCUS przyspieszy, będziemy mogli produkować stal w oparciu o ścieżkę wielkopiecową, ograniczając emisję gazów cieplarnianych – dodaje.