
Pierwszy Europejski Kongres Stalowy STEEL 2023 w Katowicach (18 i 19 września) zgromadził w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach wszystkich tych, którym na sercu leży kontynuowanie produkcji stali w Polsce.
Zaproszeni goście dyskutowali o przyszłości sektora, wyzwaniach, z jakimi musi się mierzyć i transformacji, która jest nieunikniona, ale pełna dylematów. Wśród prelegentów nie zabrakło również naszych przedstawicieli: Tomasza Ślęzaka, członka zarządu ArcelorMittal Poland oraz Piotra Gluźniewicza - członka zarządu, ArcelorMittal Recykling Polska Sp. z o.o. i prezesa Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem.
W dyskusjach poświęconych zrównoważonej transformacji przemysłu stalowego oraz złomowi, jako strategicznemu surowcowi na tej drodze zaznaczyliśmy swoje stanowisko.
- Oczekiwania wobec przemysłu stalowego rosną. Wyznacza je coraz bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna, a transformacja sektora jest nieunikniona. Trzeba pamiętać, że będzie ona przebiegać w oparciu o procesy elektryczne, w których złom będzie odgrywał kluczową rolę. Będzie to zmiana wielkich pieców na piece elektryczne - mówił Tomasz Ślęzak podczas kongresu STEEL 2023. - Obecnie w Polsce mamy do czynienia z nadwyżką złomu, ale jeśli pójdziemy w kierunku transformacji elektrycznej, w przyszłości będziemy się mierzyć z deficytem oraz wzrostem poziomu kosztów – dodał.
Złom to idealny materiał w koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Może być wielokrotnie przetwarzana i ponownie zużywana.
- W Polsce poziom recyklingu złomu jest bardzo wysoki. Jesteśmy w stanie odzyskać cały surowiec i ponownie go wykorzystać – podkreślał z kolei Piotr Gluźniewicz z ArcelorMittal Recykling Polska.
Podczas kongresu zostały także zaprezentowane rozwiązania technologiczne pozwalające na coraz bardziej nowoczesną produkcję stali i wykorzystanie jej w budownictwie czy energetyce.