ArcelorMittal Europe oferuje dostawy swojej stali XCarb® transportem niskoemisyjnym

  • ArcelorMittal Europe wprowadza ofertę transportu, która ma na celu ograniczenie emisji klientów w zakresie 3
  • W dziewięciu krajach przeprowadzono udane testy z udziałem wszystkich trzech segmentów ArcelorMittal Europe: Flat Products (wyroby płaskie), Long Products (wyroby długie) i Downstream Solutions (segment zajmujący się dystrybucją)
  • Początkowo skupiono się ma użyciu paliwa HVO do napędzania pojazdów ciężarowych, co umożliwi ograniczenie emisji CO2 pochodzących z transportu drogowego nawet o 90%

ArcelorMittal Europe poszerza swoje możliwości wykorzystania transportu niskoemisyjnego, w szczególności na potrzeby dostaw stali niskoemisyjnej XCarb®. Firma przeprowadziła szereg udanych testów przewozu stali między zakładami ArcelorMittal i do klientów, z wykorzystaniem różnych niskoemisyjnych rozwiązań transportowych, w tym ciężarówek elektrycznych i ciężarówek na hydrorafinowany olej roślinny (Hydrotreated Vegetable Oil – HVO).

Obecnie dostawy niskoemisyjnymi samochodami ciężarowymi pomiędzy zakładami ArcelorMittal odbywały się w ośmiu krajach (Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania i Wielka Brytania). Jeśli chodzi o klientów, firma ArcelorMittal koncentruje się na początek na dostawach realizowanych samochodami ciężarowymi napędzanymi HVO do Belgii, Holandii i Luksemburga, Francji, Niemiec i Polski.

27,5 mln ton stali dostarczonej przez ArcelorMittal Europe w 2023 r. oznacza, że dzięki wykorzystaniu transportu niskoemisyjnego potencjał oszczędności na emisji CO2 na dużą skalę jest znaczący. Obecnie stal ArcelorMittal Europe jest dostarczana do klientów na wiele sposobów, w tym transportem barkowym, kolejowym, drogowym i morskim - transport drogowy ma największy ślad węglowy - przy średniej emisji 65 g CO2 na kilometr na każdą tonę transportowanej stali. Korzystanie z samochodów ciężarowych napędzanych wyłącznie HVO pozwala zredukować emisje CO2 o 80-90 procent. Obecnie dostawy samochodami ciężarowymi stanowią 38% wszystkich dostaw stali z ArcelorMittal Europe – Flat Products, który jest największym podmiotem ArcelorMittal Europe.

Niskoemisyjna inicjatywa transportowa została zapoczątkowana pod koniec 2022 r. w oddziale ArcelorMittal France Nord. We francuskim zakładzie ArcelorMittal we Florange, produkowana jest z kolei szeroka gama płaskich wyrobów stalowych. To właśnie w tym zakładzie samochody ciężarowe napędzane HVO dostarczane przez partnera logistycznego ArcelorMittal - firmę Geodis - są używane do transportu stali na krótkich dystansach. Jak wynika z prób pilotażowych, w 2023 r. na dystansie 579 833 km przewieziono 190 000 ton stali, co pozwoliło zaoszczędzić 794 tony CO2 (82 proc. mniej niż gdyby dostawy odbywały się przy użyciu samochodów ciężarowych z silnikiem diesla). Inicjatywa będzie kontynuowana we Florange przez cały rok 2024. Z kolei w Polsce przeprowadzono testy z wykorzystaniem samochodów ciężarowych zasilanych HVO, dostarczonych przez partnera Tesko Steel Logistic, z udziałem zakładów firmy ArcelorMittal Flat Products i Long Products w Polsce. Wyniki testów, które rozpoczęły się w maju spodziewane są pod koniec lata. Sześć pojazdów dostarczonych przez Tesko Steel Logistic obsługuje kilka razy dziennie trasy krajowe i międzynarodowe (w tym do Czech i Słowacji).

Oferta HVO dla klientów branży wyrobów płaskich obejmuje równoważenie masy (połączenie zużycia paliwa HVO i certyfikatów).

Testy z elektrycznymi samochodami ciężarowymi

Firma przeprowadziła również liczne testy transportu przy użyciu elektrycznych samochodów ciężarowych.

We wrześniu ubiegłego roku ArcelorMittal Poland wypożyczył samochód ciężarowy Volvo FH Electric, który przez tydzień jeździł z krakowskiego zakładu firmy, skąd przewoził stal w kręgach do Centrum Serwisowego ArcelorMittal w Bytomiu - oddziału Grupy zajmującego się przetwarzaniem i dystrybucją produktów do klientów. Jeździł też do oddziału w Świętochłowicach, skąd zabierał produkty przeznaczone do dalszego przetworzenia w krakowskim AMDS. Samochód ciężarowy wyposażony w osiem baterii wykonał 10 przejazdów w pięć dni roboczych, pokonując ponad 1000 km.

W październiku 2023 roku firma KS Service Center z Moerdijk w Holandii, jeden z klientów ArcelorMittal odebrała pierwszą zrealizowaną elektrycznymi samochodami ciężarowymi dostawę niskoemisyjnej stali XCarb® pochodzącej z recyklingu i produkowanej przy użyciu energii odnawialnej. ArcelorMittal we współpracy z firmą DFDS, która ma flotę elektrycznych samochodów ciężarowych, transportowała stal ze swojego zakładu w Gandawie. Firmie KS Service Center zależy na zrównoważonym rozwoju i zmniejszeniu emisji CO2; ich zamówienie na stal z recyklingu produkowaną przy użyciu energii odnawialnej XCarb® z powłoką Magnelis® jest wykorzystywane w łańcuchu dostaw w celu dostarczania klientom produktów o niższym śladzie węglowym. Od czasu tego testu ArcelorMittal zwiększył dostawy elektrycznymi samochodami ciężarowymi do KS Service Center tak, że każdego dnia do Moerdijk docierają aż dwie takie ciężarówki.

ArcelorMittal Downstream Solutions (AMDS) zajmuje się przede wszystkim działalnością dystrybucyjną firmy ArcelorMittal w Europie i dlatego ma znaczne możliwości zmniejszenia emisji własnych oraz klientów w zakresie 3. AMDS prowadzi właśnie szeroko zakrojone testy niskoemisyjne; pierwszy test elektrycznych samochodów ciężarowych odbył się w październiku 2023 roku w zakładzie w Madrycie (Hiszpania), a następnie kolejne testy zostały przeprowadzone we Francji (Lyon) i Niemczech (Halle i Olpe). Wiosną 2024 roku firma AMDS zainwestowała w pierwszą ciężarówkę elektryczną w Madrycie, potwierdzając zaangażowanie firmy AMDS w działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych wśród naszych klientów.

Planowane są również dalsze testy w innych częściach Europy. We Francji na oleju rzepakowym B100 jeździ 21 ciężarówek, co może zmniejszyć emisję CO2 nawet o 60% w porównaniu z paliwem tradycyjnym.

„Na początku tego roku rozpoczęliśmy projekt, który pozwoli nam na złożenie oferty handlowej dla naszych klientów branżowych na niskoemisyjny transport zamawianej przez nich stali – w szczególności stali z recyklingu produkowanej przy użyciu energii odnawialnej XCarb®. Dzięki własnym testom zaobserwowaliśmy pozytywny wpływ wykorzystywania samochodów ciężarowych na HVO do przewozów między naszymi zakładami i cieszymy się, że nasi klienci mogą teraz również odnosić korzyści z tego projektu”, powiedział Laurent Plasman, dyrektor ds. marketingu działu przemysłowego ArcelorMittal Europe – Flat Products.

Mówiąc o niskoemisyjnej ofercie AMDS, Cédric Bouzar, dyrektor generalny AMDS, powiedział: „Istnieje ogromna szansa na szybkie ograniczenie emisji CO2 generowanych podczas dostaw naszej stali z setek zakładów AMDS w całej Europie. Jasne jest również, że nasi klienci też chcą być częścią tego projektu. Przeprowadzamy testy transportu niskoemisyjnego dla całej działalności AMDS i jesteśmy podekscytowani możliwością zwiększenia skali projektu w kolejnych miesiącach tego roku i w następnych latach”. 

„Jest to ambitny projekt, angażujący wiele różnych zespołów i dostawców z zakładów ArcelorMittal w całej Europie. Jesteśmy dumni z roli, jaką zespoły ds. zaopatrzenia odegrały w procesie ograniczania emisji CO2 z samochodów ciężarowych przewożących naszą stal”, powiedział Yves Koeberlé, dyrektor ds. zakupów i szef ds. zaopatrzenia globalnego, ArcelorMittal Europe.

Wróć button-arrow

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”