Strategia dekarbonizacyjna
Jako wiodący na świecie producent stali jesteśmy zobowiązani przewodzić wysiłkom naszej branży na rzecz dekarbonizacji. Grupa ArcelorMittal wyznaczyła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r oraz ograniczenie emisji o 35% do 2030 roku względem roku 2018 w europejskich zakładach.
Nasze ambitne cele, których osiągnięcie pozytywnie wpłynie na kondycję środowiska naturalnego, mają odzwierciedlenie w innowacyjnych technologiach i przedsięwzięciach projektowanych w ArcelorMittal. W europejskich zakładach Grupy trwają obecnie prace nad wdrożeniem dwóch technologii bezemisyjnej produkcji stali: Smart Carbon oraz DRI-EAF (Direct Reduced Iron-Electric Arc Furnance – bezpośrednia redukcja żelaza z wykorzystaniem elektrycznego pieca łukowego). Pierwsza z nich to technologia zakładająca wykorzystanie odzyskanego węgla jako zamiennika węgla kopalnego, dzięki metodzie przechwytywania i przechowywania CO2 do ponownego wykorzystania. Bezpośrednia redukcja żelaza to innowacyjna technologia wykorzystująca w pierwszej fazie gaz ziemny, który docelowo ma zostać zastąpiony wodorem jako głównym reduktorem. To, wraz z zastosowaniem elektrycznego pieca zasilanego czystą energią elektryczną, ma przybliżyć nas do obranego celu.
Należy jednak zwrócić uwagę, że nowatorskie rozwiązania w zakresie produkcji stali wymagają jednocześnie gigantycznych nakładów kapitałowych, szerokiego dostępu do czystej energii oraz odpowiednich ram prawnych, koniecznych w trakcie procesu transformacji dla zapewnienia konkurencyjności tym, którzy rzucili wyzwanie zagrożeniom klimatycznym. Jako wiodąca firma hutnicza doskonale znamy możliwości naszych produktów, które nie tylko mogą być wytwarzane w bardziej zrównoważony sposób, ale także pośrednio uczestniczyć w procesie dekarbonizacji, np. jako „kręgosłup” infrastruktury do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii, nie mówiąc już o doskonałych właściwościach stali w zakresie recyklingu. To właśnie ze stali powstają m.in. farmy wiatrowe czy części paneli słonecznych, które mają wpływ na redukcję globalnej emisji CO2 .