Gospodarka obiegu zamkniętego
Ograniczanie wpływu na środowisko naturalne to jeden z naszych priorytetów. Jesteśmy świadomi tego, jak ważne jest odpowiedzialne podejście do produkcji z uwzględnieniem wpływu zakładów przemysłowych na otoczenie, dlatego intensywnie pracujemy nad minimalizacją naszego oddziaływania na jakość środowiska.
Nasze ambicje
Nasze ambicje zrównoważonego rozwoju dotyczą m.in. racjonalnego gospodarowania posiadanymi zasobami, również poprzez ograniczenie zużycia wody i wydajne zarządzanie odpadami. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak cennym zasobem dla środowiska jest woda, dlatego dążymy do maksymalnej efektywności w jej wykorzystaniu w procesie obiegu zamkniętego. Od lat rozwijamy aparaturę kontrolno– pomiarową wody w obiegach wewnętrznych i modernizujemy instalacje oczyszczania ścieków w naszych zakładach. W oparciu o metodologię WCM planujemy optymalizację wykorzystania zasobów wodnych i systematycznie monitorujemy rozwój w tym zakresie. W naszej firmie obowiązują pozwolenia zintegrowane, które w oparciu o przepisy krajowe regulują obowiązki związane z najlepszymi dostępnymi technikami w obszarze gospodarki wodnej. Oprócz tego pozwolenia sektorowe wydawane przez organy ochrony środowiska precyzują zasady dotyczące poboru wód i odprowadzania ścieków.
Gospodarka obiegu zamkniętego
Gospodarka obiegu zamkniętego to koncepcja polegająca na traktowaniu odpadów jako surowców, które mogą wrócić do procesu produkcyjnego, ograniczając wpływ przemysłu na środowisko naturalne. Racjonalne wykorzystanie zasobów, uwzględniające jak najdłuższy cykl życia materiałów odpadowych wspiera minimalizację zużycia surowców i pozwala na znaczne oszczędności. ArcelorMittal Poland od lat działa zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego, czego najlepszym przykładem jest chociażby szerokie wykorzystanie złomu stalowego jako surowca wtórnego wykorzystywanego w procesie produkcyjnym. Oprócz tego wtórnie wykorzystywane są u nas zgorzelina (warstwa tlenków metali w postaci łusek lub płatków powstająca na powierzchni nagrzewanej stali) oraz część pyłów i szlamów. Jednym z podstawowych odpadów w hutnictwie jest żużel wielkopiecowy i stalowniczy. Oba materiały znajdują swoje zastosowanie w branży budowlanej. Żużel stalowniczy wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie drogowym, co ogranicza wielkość eksploatacji złóż kopalin skalnych do produkcji kruszyw. Żużel wielkopiecowy na miejscu przetwarzany jest w procesie granulacji, w wyniku czego powstaje żużel granulowany wykorzystywany następnie w branży cementowej. Działając zgodnie ze strategią ograniczenia zużycia naturalnych surowców, ArcelorMittal Poland wykorzystuje w procesie produkcyjnym również gazy odpadowe oraz oczyszczone ścieki. W dąbrowskiej hucie wykorzystujemy oczyszczony i odwodniony gaz wielkopiecowy do powtórnego spalania w instalacjach w obszarze wielkich pieców. Nadmiar gazu podawany jest ponadto do sieci zakładowej lub przeznaczany dla odbiorców zewnętrznych. Podobnie gaz konwertorowy powstający w stalowni jest odzyskiwany i ponownie wykorzystywany dla potrzeb energetycznych innych instalacji.
Natomiast ścieki przemysłowo– opadowe z terenu huty są ponownie wykorzystywane po wcześniejszym skierowaniu do zakładowej oczyszczalni. W Zdzieszowicach wykorzystujemy oczyszczone ścieki przemysłowe, które w większości są zawracane są do procesów chłodzenia w instalacjach koksowniczych. Takie działanie pozwala na mniejszy pobór wody z rzeki Odry dla celów przemysłowych oraz zmniejsza ilość emitowanych ścieków. Odpady z oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych są poddawane procesowi odzysku, do dalszego wykorzystania. W dodatku wszelkie odpady powstające w procesach chemicznej obróbki węgla są zawracane do procesu koksowania.