Oświadczenie ArcelorMittal Poland w sprawie remontu wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej

ArcelorMittal Poland stanowczo zaprzecza informacjom podanym przez „Solidarność”, jakoby powodem decyzji o nieprzeprowadzaniu generalnego remontu wielkiego pieca nr 2 w hucie w Dąbrowie Górniczej miał być zakup przez grupę ArcelorMittal huty Ilva we Włoszech. Uważamy tę teorię za kompletnie oderwaną od rzeczywistości w chwili, kiedy ArcelorMittal Poland przeznacza ogromne środki na przedsięwzięcia modernizacyjne i projekty badawczo-rozwojowe. Ponadto, wartość samych inwestycji środowiskowych koncernu przekracza 700 mln zł. Zakup huty Ilva nie ma żadnego wpływu na program inwestycyjny ArcelorMittal Poland, który firma kontynuuje pomimo olbrzymiego ryzyka wynikającego z czwartego okresu rozliczeniowego EU ETS (europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2) oraz nieuczciwego importu wyrobów stalowych z krajów nieobjętych tym systemem.

Prawdą natomiast jest, że zapadła decyzja o remoncie wielkiego pieca nr 2, który przedłuży czas życia tej jednostki o kilka lat, i że powodem tej decyzji jest nowy kształt EU ETS.

- Musimy działać ostrożnie. Nowy kształt systemu EU ETS stanowi poważne zagrożenie dla konkurencyjności europejskiego hutnictwa. Konieczność zakupu praw do emisji dwutlenku węgla mocno odbije się na strukturze kosztów europejskich producentów stali. Tych kosztów nie będą ponosić producenci stali spoza UE, a należy pamiętać, że obrót stalą prowadzony jest w skali globalnej – tłumaczy Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – W tej sytuacji nieuzasadnionym jest podejmowanie decyzji o ogromnej inwestycji w generalny remont wielkiego pieca nr 2 w dąbrowskiej hucie. Kwestia ta podlega szczegółowym analizom, o czym już wcześniej informowaliśmy - dodaje.

Nowe regulacje w zakresie EU ETS wchodzą w życie w roku 2021. Decyzje dotyczące docelowego kształtu dąbrowskiej huty ArcelorMittal Poland podejmie, jak będzie wiedział, w jaki sposób nowy kształt EU ETS odbije się na jego działalności.

Dąbrowski oddział koncernu (dawna Huta Katowice) bezpośrednio zatrudnia 4 tys. osób. Obecnie pracują tu dwa wielkie piece, trzy konwertory tlenowe i dwie walcownie.

Wróć button-arrow

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”