
Ponad 11 tysięcy kilometrów przebytych w marszobiegu, 770 osób, które poddały się badaniom specjalistycznym, 34 litry oddanej krwi, 8 ton skonsumowanych jabłek - to tylko niektóre liczby stanowiące bilans tegorocznego Tygodnia Zdrowia w ArcelorMittal Poland.
Na początku października kilka tysięcy pracowników ArcelorMittal Poland, a także spółek zależnych, po raz kolejny połączyło siły i wzięło udział w III Charytatywnym Marszobiegu organizowanym w ramach Tygodnia Zdrowia. Każdy pokonany przez uczestników kilometr przekładał się na 5 złotych przekazywanych przez firmę na pomoc w leczeniu i rehabilitacji łącznie 14 dzieci hutników i pracowników spółek. Dzięki zaangażowaniu hutników i koksowników z Krakowa, Dąbrowy Górniczej oraz Zdzieszowic, a także najmłodszych podopiecznych dwóch przyzakładowych i lokalnych przedszkoli udało się zebrać ponad 55 tysięcy złotych.
- W porównaniu z zeszłym rokiem udało nam się zaangażować większą liczbę pracowników i pokonać więcej kilometrów, a co za tym idzie zebrać większą kwotę na pomoc dla potrzebujących dzieci naszych pracowników – podsumował Wojciech Krzemienowski, kierownik wsparcia BHP, zajmujący się w ArcelorMittal Poland promocją zdrowia i medycyną pracy. - Sądząc po uśmiechniętych twarzach pracowników biorących udział w imprezie, zdecydowanie należy ją kontynuować. Poza oczywistym celem charytatywnym – wszak zbieramy pieniądze, by pomóc dzieciom – niebagatelne znaczenie ma też wartość integracyjna całej imprezy.
Jak co roku oferta Tygodnia Zdrowia obejmowała także bezpłatne badania specjalistyczne, w tym:
- badania słuchu (90 przebadanych),
- badania laboratoryjne kardiologiczne i gastrologiczne (w sumie 430 przebadanych),
- badanie stanu kości (50 przebadanych),
- badania tarczycy (100 osób),
- usg jamy brzusznej (100 osób).
Do końca listopada prowadzone są jeszcze badania videodermatoskopem oraz pomiary glukozy, ciśnienia krwi, a także szczepienia przeciw grypie, po raz kolejny finansowane przez ArcelorMittal Poland.
O tym, że kluczowe znaczenie dla zdrowia ma przede wszystkim odpowiednia dieta oraz sport organizatorzy akcji przekonywali zarówno podczas warsztatów dietetycznych „Wiem, co jem” oraz codziennych posiłków w stołówce, jak i licznych zajęć sportowych. Jedną z nich był Bieg Hutnika na dystansie ponad 6 km zorganizowanym nad Pogorią w Dąbrowie Górniczej, w którym ekipę hutników ArcelorMittal Poland wsparł swoim udziałem dyrektor generalny Geert Verbeeck.
Sztandarowym wydarzeniem Tygodnia Zdrowia była Wielka Akcja Krwiodawstwa, w której chęć udziału zgłosiły 102 osoby, a 76 z nich oddało krew potrzebującym: w sumie 34 litry. Aż 20 osób zarejestrowało się w bazie dawców szpiku kostnego. Wiele akcji zainicjowanych podczas Tygodnia Zdrowia będzie kontynuowanych przez cały rok.