Kolejne inwestycje środowiskowe w dąbrowskiej hucie

Oddział ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej

Oddział ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej, czyli dawna Huta Katowice realizuje kolejne projekty, które zmniejszą oddziaływanie zakładu na środowisko. Chodzi o budowę trzech elektrofiltrów, m.in. dla punktu przeładunkowego koksu i rudy żelaza, który jest usytuowany w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej przy skrzyżowaniu ulicy Koksowniczej z ulicą Kazdębie. Inwestycje warte blisko 30 mln złotych zakończą się jeszcze w tym roku.

Montowane obecnie ogromne filtry hybrydowe pozwolą spiekalni ponadsześciokrotnie zmniejszyć emisję z wysokiego na 250 metrów komina. Dąbrowska huta na tym jednak nie poprzestaje i modernizuje system odpylania również dla niższych kominów spiekalni. Dwa z trzech nowych elektrofiltrów przeznaczone będą do odpylania części rozładunkowych oraz chłodni taśm spiekalniczych nr 1 i 3. Trzeci elektrofiltr będzie odpylać punkt przeładunkowy m.in. koksu i rudy żelaza. 

Elektrofiltry to olbrzymie instalacje, które wielkością przypominają bloki mieszkalne. Dwie takie instalacje przeznaczone dla chłodni są długie na 24 metry, szerokie na 10 metrów i wysokie na prawie 24 metry. Elektrofiltr dla punktu przeładunkowego m.in. koksu i rudy żelaza jest niewiele mniejszy – różni się tylko długością, która wynosi prawie 18 metrów.

Takie elektrofiltry odpylają gaz poprzez przyciąganie naelektryzowanych cząstek pyłu do elektrod zbiorczych. W instalacji znajdują się dwa rodzaje elektrod. Jedne mają za zadanie naładować elektrycznie przechodzący przez nie pył, by mógł zostać przyciągnięty przez elektrody o przeciwnym ładunku. Skuteczność odpylania w montowanych elektrofiltrach sięga nawet 99,95 proc.

Nowe elektrofiltry zajmą miejsce dotychczasowych instalacji opylających. - Realizowane projekty pozwolą na zastąpienie obecnych urządzeń odpylających najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Budowane elektrofiltry będą w stanie osiągnąć bardzo dużą wydajność. Większa będzie ich niezawodność, a niższe - zużycie energii elektrycznej – informuje Sebastian Tynior, kierownik projektów z Biura Inwestycji ArcelorMittal Poland.

Efektem pracy nowych urządzeń będzie ponaddwukrotna redukcja emisji pyłu z kominów przeznaczonych dla punktów rozładowczych oraz chłodni spieku taśm spiekalniczych nr 1 i 3 - z obecnych 60 mg/Nm3 do wartości poniżej 30 mg/Nm3. Ponadto nowy elektrofiltr punktu przeładunkowego znajdującego się niedaleko skrzyżowania ulicy Koksowniczej z ulicą Kazdębie zostanie wyposażony w wyciszone wentylatory, co pozwoli obniżyć emisję hałasu w otoczeniu instalacji. Wszystkie elektrofiltry zaczną działać jeszcze w tym roku.

- Te prace to część wartego 700 mln złotych pakietu inwestycji w dąbrowskiej hucie, który obecnie realizujemy. Obejmuje on modernizację systemu odpylania stalowni, dzięki czemu trzykrotnie zwiększymy wydajność odpylania, budowę nowego systemu odpylania dla taśm spiekalniczych, które pozwolą nam na ponadsześciokrotne ograniczenie emisji oraz budowę instalacji odsiarczania i odazotowania spalin elektrociepłowni TAMEH POLSKA, która emisje pyłowe ograniczy o 90 proc. Już niebawem mieszkańcy odczują efekty realizowanych przez nas inwestycji – podkreśla Tomasz Ślęzak, członek zarządu i dyrektor Energii i Ochrony Środowiska.

Wróć button-arrow

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”