Środowiskowe projekty w zdzieszowickiej koksowni ArcelorMittal Poland warte 165 mln złotych na półmetku

Koksownia ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach kontynuuje prace modernizacyjne warte 165 mln zł. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił dwukrotnie wyższy, użytkowany od lat 70. obiekt wpięto już nowe kanały spalin z trzech kotłów elektrociepłowni. Rozpoczęła się również budowa instalacji redukcji tlenków azotu w spalinach dla każdego z kotłów elektrociepłowni zasilanej oczyszczonym gazem koksowniczym. Zakład czeka jeszcze modernizacja wszystkich trzech kotłów i rozbiórka starego komina. Wszystkie prace mają się zakończyć do 2026 roku. To ważne nie tylko dla firmy, ale i dla mieszkańców, ponieważ elektrociepłownia ArcelorMittal Poland zasila sieć miejską doprowadzającą ciepło do mieszkań na terenie Zdzieszowic.

Przygotowanie prac projektowych poprzedzających rozbiórkę starego komina rozpoczęło się jeszcze w ubiegłym roku. Te niezwykle wymagające i skomplikowane działania, w które zaangażowani są nie tylko pracownicy koksowni, ale również firmy zewnętrzne rozpoczęły się w marcu i potrwają do wakacji. Przy pracach rozbiórkowych pracuje obecnie kilkanaście osób.

Tymczasem trwa budowa instalacji redukcji tlenków azotu w spalinach dla każdego z trzech kotłów. Pierwsze połączenie ma zostać oddane do użytku do końca października 2024 roku, a całość - już zimą 2025 roku. – Ta instalacja, wykorzystująca nowoczesną technologię katalitycznej redukcji tlenków azotu pozwoli nam ograniczyć emisję tej substancji aż trzykrotnie – podkreśla Czesław Sikorski, wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland i dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu. Ale to nie wszystko. W toku jest również modernizacja trzech kotłów elektrociepłowni – pierwszy z nich zostanie oddany do użytku w listopadzie – zaznacza. 

Prace modernizacyjne w elektrociepłowni to tylko część programu inwestycyjnego w zdzieszowickiej koksowni. W zakładzie rozpoczęła się również odbudowa zbiornika wyrównawczego gazu koksowniczego, którego głównym zadaniem jest stabilizacja ciśnienia tego gazu w sieci wewnętrznej koksowni. - Realizacja tego przedsięwzięcia znacząco zwiększy bezpieczeństwo samego procesu i odbiorców zewnętrznych gazu. Zbiornik o pojemności 30 000 m³ zastąpi obecnie eksploatowany obiekt. Planujemy zakończyć prace w przyszłym roku – wyjaśniaKonrad Zarzycki, dyrektor zdzieszowickiej koksowni.

Wartość wszystkich projektów prowadzonych obecnie w koksowni w Zdzieszowicach to 165 mln zł. Na terenie zakładu pracuje przy nich 25 różnych firm zewnętrznych. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2026 roku.

- Dekarbonizacja przemysłu stalowego to duże wyzwanie dla producentów z Unii Europejskiej, w tym dla naszej firmy. Docelowo, do 2050 roku ArcelorMittal Poland chce być neutralny klimatycznie, ale nim to się stanie modernizujemy nasze instalacje, by ograniczać wpływ naszych procesów produkcyjnych na środowisko – tłumaczy Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Zanim wdrożymy nowe technologie, wciąż będziemy potrzebować koksu dla wielkich pieców, dlatego tak dużo uwagi poświęcamy ograniczeniu emisji z koksowni w Zdzieszowicach – dodaje.

Wróć button-arrow

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”