Transformacja hutnictwa to fakt. Pytanie brzmi: jak? O przyszłości branży na Europejskim Kongresie Stalowym 2023

Pierwszy Europejski Kongres Stalowy STEEL 2023 w Katowicach (18 i 19 września) zgromadził w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach wszystkich tych, którym na sercu leży kontynuowanie produkcji stali w Polsce.

Zaproszeni goście dyskutowali o przyszłości sektora, wyzwaniach, z jakimi musi się mierzyć i transformacji, która jest nieunikniona, ale pełna dylematów. Wśród prelegentów nie zabrakło również naszych przedstawicieli: Tomasza Ślęzaka, członka zarządu ArcelorMittal Poland oraz Piotra Gluźniewicza - członka zarządu, ArcelorMittal Recykling Polska Sp. z o.o. i prezesa Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem.

W dyskusjach poświęconych zrównoważonej transformacji przemysłu stalowego oraz złomowi, jako strategicznemu surowcowi na tej drodze zaznaczyliśmy swoje stanowisko.

- Oczekiwania wobec przemysłu stalowego rosną. Wyznacza je coraz bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna, a transformacja sektora jest nieunikniona. Trzeba pamiętać, że będzie ona przebiegać w oparciu o procesy elektryczne, w których złom będzie odgrywał kluczową rolę. Będzie to zmiana wielkich pieców na piece elektryczne - mówił Tomasz Ślęzak podczas kongresu STEEL 2023. - Obecnie w Polsce mamy do czynienia z nadwyżką złomu, ale jeśli pójdziemy w kierunku transformacji elektrycznej, w przyszłości będziemy się mierzyć z deficytem oraz wzrostem poziomu kosztów – dodał.

Złom to idealny materiał w koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Może być wielokrotnie przetwarzana i ponownie zużywana.

- W Polsce poziom recyklingu złomu jest bardzo wysoki. Jesteśmy w stanie odzyskać cały surowiec i ponownie go wykorzystać – podkreślał z kolei Piotr Gluźniewicz z ArcelorMittal Recykling Polska.

Podczas kongresu zostały także zaprezentowane rozwiązania technologiczne pozwalające na coraz bardziej nowoczesną produkcję stali i wykorzystanie jej w budownictwie czy energetyce.

Wróć button-arrow

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”